26 Ocak 2009 Pazartesi

Unutamadığım Bir Anı - Erimtan

HER İŞ ADAMININ HAYATINDA HİÇ UNUTMADIĞI OLAYLAR VARDIR. BUNLARDAN BİR TANESİNİ ANLATMAK İSTERİM.

n MÜTEAHHİTLİĞE İLK BAŞLADIĞIMIZ YILLARDA, ULAŞIMI OLDUKÇA GÜÇ BİR BÖLGEDEKİ BİR HAVA MEYDANININ, PİST UZANTISI İNŞAATI İŞİNİ ALMIŞTIK. ELİMİZDE KAZI YAPABİLECEK HİÇ EKİPMAN OLMADIĞI İÇİN, ÇOK ESKİ BİR DOZER KİRALAYIP İŞ YERİNE GÖTÜRDÜK. MAKİNA ARIZA YAPTI. NE TAMİR EDEBİLECEK BİR EKİPVAR , NE ELİMİZDE YEDEK PARÇASI VAR, NE DE TAMİR EDEBİLECEK PERSONEL.

BU ARADA BİRİSİ ÇIKIP, ÇOK ENTERESAN BİR EKİBİN TAŞIMA MESAFESİ YAKIN İSE GÜNDE 300 - 400 M3 KAZI YAPABİLECEĞİNİ SOYLEDİ. İLGİLENİNCE ANLADIK Kİ BAHSEDİLEN BU EKİP,
30 - 40 KATIRLA 60 - 70 KİŞİLİK BİR EKİP. BU EKİBE ”MEKKARE TAKIMI” DENİYORMUŞ.

MEYDAN YETKİLİSİNDEN, KATIRLARIN KAZICI VE TAŞIYICILARIN VE MEYDAN TEL ÖRGÜSÜ DIŞINDA GECELEMELERİ ŞARTI İLE, MÜSAADE ALDIK. BUNUN ÜZERİNE EKİBİ, VAGONLARLA İŞYERİNE GETİRDİK.

KAZI VE TAŞIMA İŞİ BAŞLADI. İSTENEN SONUCUN ALINACAĞI GÖRÜLDÜ. 2 KİŞİ KAZIP, GELEN KATIRIN İKİ TARAFINDAKİ TAHTA KOVALARI KÜREKLE DOLDURUYOR, 1 KİŞİ DE KATIRI DEPO MAHALLİNE GÖTÜRÜP KOVALARIN İPLERİNİ ÇEKİP KAZILAN MALZEMEYİ BOŞALTIYOR. TEKRAR KAPAKLARI KAPAYIP GERİ GETİRİYOR. BU ŞEKİLDE 1 AY KADAR ÇALIŞTILAR. İŞİN TAMAMLANMASINA BİRKAÇ GÜN KALA, MEYDAN YETKİLİSİ HEYECANLA GELİP; UÇAKLA RESMİ BİR HEYETİN İŞİN DURUMUNU GÖRMEK ÜZERE GELECEĞİNİ BİLDİRMEZ Mİ?

APAR TOPAR TÜM EKİP TEL ÖRGÜNÜN DIŞINA ÇIKARILDI. BİR İKİ SAAT İÇİNDE BİR KAÇ KİŞİ VE BİR KAÇ KATIR, HAYVANLARIN TEZEKLERİNİ TEMİZLEDİ VE DIŞARI ÇIKARILDI. GELEN TEFTİŞ HEYETİNE DE, AKSİ GİBİ DOZER’İN, O GÜN ARIZALANDIĞI SÖYLENDİ.

TEFTİŞ HEYETİNİN, DURUMDAN MEMNUN OLDUKLARINI BEYAN EDİP, GİTMESİNDEN SONRA, MEKKARE TAKIMI YENİDEN İŞE BAŞLAYIP BİR KAÇ GÜN İÇİNDE KALAN İŞİ BAŞARI İLE BİTİRDİ.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder