26 Ocak 2009 Pazartesi

ALARKO’ya girişim - Firüzan Baytop

ALARKO’ya girişim


Ataköy 2. Mahallesi inşaatını tamamlayıp, daireleri hak sahiplerine teslimim ile –o sıra bana uygun bir iş bulunmadığından- ben de Timlo’ya “elveda” demiştim. Demesine demiştim de, önceden kendime bir iş ayarlamadığımdan ortada da kalıvermiştim. Üstelik yeni nişanlanmışım, evlenme hazırlığında idim. (Daha önce, Akademiyi bitirdiğimde de aynen böyle olmuştu. İnsan çalışacağı bir ders yükseleceği bir sınıf olmayınca kendisini bir tuhaf, bir boşlukta, çaresiz hissediyor.)

Neyse ki geçen 15-16 yılda ismimiz çevrede bir miktar yayılmış da, ben aramadan tam 6 yerden iş teklifi geldi. İlk üçünü bir kenara bırakırsak diğerlerinden biri, İstanbul 1. Ordu Kurmay albayları bir mahalle yapıyorlarmış. Çağırdılar, gidip Harbiye eski orduevinde konuştum. Bursa çarşıları inşaatında karşılaştığım aynı askeri hiyerarşik kumanda sistemi –ben özgür ve yetkili çalışmaya alışmışım- bana uygun gelmedi. Diğer bir teklif İstanbul Üniversitesi inşaat bürosundan idi. Onlarla da görüştüm, büro işi de beni açmadı.

Üçüncü teklif ALARKO’dandı. Alarko, Ataköy 2. Kısım inşaatımızın kazan brülörlerinin müteahhidi idi. Türkiye de o zamanlar brülör yapılamıyordu. Alarko da bizim Buderus kazanlarımıza İtalyan Bentone brülörleri takmıştı. Garih bey bir gün inşaata gelmiş, o zaman tanışmıştık. Beni Alarko’ya istemesi sanıyorum sadece o tanışıklık değil, sadece oradaki çalışmamı duymuş, görmüş olması değil. Sonradan öğreniyorum, Alarko’nun elinde o sıralar ancak 1.250.000 liralık G-Grubu müteahhitlik karnesi var ve tesisat müteahhitliğinden inşaat müteahhitliğine atlıyarak büyümek istiyorlar. Ellerinde üç inşaat var. Bakırköy ve Yeşilköydeki ikisi Hüseyin Celâsun* isimli bir mühendisin adına alınmış, üçüncüsü de Adana Devlet hastanesi, esas müteahhidinden temlik yolu ile devralınmış. Beni istemelerinin asıl amacının, benim Ataköy 2. Kısım inşaatından alabileceğim 80-90 milyonluk A- Grubu inşaat karnesi idi gibime geliyor.

Çağırdılar. 1965 Eylülünde Topçular’daki yeni işyerlerine gittim. Garih ve İshak beylerle yarım saat kadar görüştüm. Benim adıma alınacak A Grubu müteahhitlik karnesi karşılığı –Bir süre önce kurulmuş ve Şakir Aykaç’ın %5 hisse ile Tesisat müdürü olduğu– Alarko’nun “TÜM Tesisat ve İnşaat Ltd. Şti” ne %5 hissedar sayılarak İnşaat müdürü olmamda anlaştık. Para konusunda herhangi bir konuşma yapmadık. Hayırlı olsun dedik el sıkıştık, o kadar.


Ay sonunda görüyorum ki, Timlo’da 3000 lira olan aylığım 5000 lira olarak takdir edilmiş, yıllık kâr payı da, o yıl için ellibin lira. İyi para.

Kim derdi ki bu birliktelik 35 yıl sürecek.**


* Hüseyin Celâsun sonraları, İTÜ Profesörü ünvanı ile müşavir olarak, Alsim-ALARKO’da yeniden bir süre çalıştı.
** Bir süre sonra bir anlaşmazlık sonunda TÜM, Şakir Aykaç’a devredildi, ben Alarko’da kaldım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder