26 Ocak 2009 Pazartesi

Mermer Ustasının Hikayesi (Çok Eski Bir İbrani Hikayesi)

Mermer Ustasının Hikayesi (Çok Eski Bir İbrani Hikayesi)

Bir zamanlar dağda, kızgın guneşin altında,mermer taşlarını yontmaktan bezmiş bir mermer yontucusu varmiş.
"Bu hayattan bıktım artık...Yontmak!...Bu yakıcı güneş!...AH!.. Onun yerinde olmayı ne kadar cok isterdim, orada yukseklerde herşeye hakim olacaktım, ışınlarımla etrafı aydınlatacaktım." diye söylenir dururmuş yontucu... Bir mucize eseri olarak dileği kabul olunur ve yontucu o an gunes olur. Dileği kabul edildiği icin cok mutludur. Fakat tam ışınlarını etrafa yaymaya hazırlandığı sırada ışınlarının bulutlar tarafından engellendiğini fark eder.
"Basit bulutlar benim ışınlarımı kesecek kadar kuvvetli olduklarına göre benim güneş olmam neye yarar!" Diye isyan eder. "Mademki bulutlar guneşten daha kudretli bulut olmayı tercih ederim.'' O zaman hemen bulut olur. Dünyanın üzerinde uçuşmaya baslar, oradan oraya koşuşur, yağmur yağdırır fakat birden bire rüzgar çıkar ve bulutları dağıtır.
"Ah, rüzgar geldi ve beni dağıttı, demek ki en kuvvetlisi o oyleyse ben rüzgar olmak istiyorum." diye karar verir. Ve dünyanın üzerinde eser durur, firtınalar estirir, tayfunlar meydana getirir. Fakat birden bire önünde kocaman bir duvarın ona mani oldugunu gorur. Çok yüksek ve çok sağlam bir duvar. Bu bir dağdır.
"Basit bir dağ beni durdurmaya yettiğine göre benim ruzgar olmam neye yarar." Der. O zaman dağ olur. Ve o anda bir şeyin ona durmadan vurdugunu hisseder farkına varır ki, kendinden daha guçlu olan şey, onu içinden oyan sey... Kucuk bir mermer yontucusudur

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder